radyo bakur sözcük çevir
kürtçe müzik | kürtçe klipler | kürtçe şarkı sözleri | dengbejler | iletişim

Erdal Erzincan

Stran - Erdal Erzincan
Erdal Erzincan - Kurtejiyan / Biyografisi
Erdal Erzincan Türk Halk Müziği sanatçısı.1971 yılında Erzurum'da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren yaşadığı bölgenin folklorunu gözlemlemeye başladı ve bağlamayla o yaşlarda tanıştı. 1981 yılında İstanbul'a yerleşti ve 1985 yılında Arif Sağ Müzik Kursu'nda dersler almaya başladı.

1989 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü'ne girdi ve aynı süreçte; Tezenesiz Bağlama Çalma Tekniği (Şelpe) ile ilgili araştırmalar yaptı. Üniversitedeki tezini ise; Parmak Vurma Tekniğinin Bağlamadaki Uygulanışı ve Notasyonu konu başlığıyla sundu.

1994 yılında hazırladığı 'Töre' isimli ilk solo albümünden sonra;'Garip', 'Gurbet Yollarında', 'Anadolu'(Enstrümantal),'Al Mendil' isimli solo albümlerini, ve bunların yanında Tolga Sağ ve İsmail Özden ile birlikte 'Türküler Sevdamız'; Tolga Sağ ve Yılmaz Çelik ile birlikte de 'Türküler Sevdamız 2'; Tolga Sağ, Yılmaz Çelik ve Muharrem Temiz ile birlikte 'Türküler Sevdamız 3'isimli albümleri hazırladı. 2006 nin yedinci ayinda 'Kervan' isimli solo Albümü cikti.

1996 yılında Köln'de Cumhurbaşkanı Roman Herzog'un desteğiyle Arif Sağ ve Erol Parlak ile birlikte; Betin Güneş yönetimindeki Köln Filarmoni Orkestrasıyla bir konser verdi. Bu konserin repertuarı da; 'Concerto for Baglama' adı altında albüm olarak piyasaya çıktı.

2004 yılı sonbaharında İran'lı Kemança sanatçısı Kayhan Kalhor'la birlikte konserler verdi ve enstrümantal bir albüm hazırladı.

Sanatçı son olarak; öğrencilerinden oluşan yirmibeş kişilik 'Bağlama Orkestrası'nı kurdu. On yılı aşkın bir süredir, kendi adını taşıyan Müzik Kurs'unda eğitim vermekte olup, halen bilgi ve birikimlerini öğrencileriyle paylaşmaya devam etmektedir.

Kendisi gibi sanatçı olan Mercan Erzincan ile evli olup bir çocuk babasıdır.
Erdal Erzincan - Albuman / Albümleri
Erdal Erzincan - Peyvê strana nû ya hatine barkirin / Son eklenen şarkı sözleri
Şarkı sözü bulunamadı. Şarkı sözlerini bize göndermek için email adresimiz :
...

Peyvê stran bigere / Şarkı sözü ara:
Özel Arama


Hunermend
Hunermend: 85 Album: 160 Stran: 1375© 2006-2009 radyoozgun.org & radyoruzgar.com
Contact (têkîlî / iletişim):